Interjú Vona Gáborral, a Jobbik elnökével
"Jelentős a Jobbik támogatottsága"
A sikerünknek az elmúlt évek szisztematikus építkezése az alapja. Az emberek egyre kevésbé hiszik el, amit mások mondanak rólunk, s egyre többen gondolják azt, hogy igenis szükség van egy nemzeti pártra a magyar parlamentben, vagy akár a magyar kormányban - nyilatkozta a HírExtrának Vona Gábor, a Jobbik elnöke.
Hogyan értékeli a ferencvárosi időközi választások eredményét?
Átütő sikernek értékelem, mert bebizonyítottuk, hogy a közvélemény-kutatások alulmérnek minket, s a Jobbik valójában a harmadik erő ma Magyarországon. Ezen túl külön öröm volt, s ezt vállaljuk, hogy az SZDSZ rosszul szerepelt. Amennyiben a liberális-fellegvárnak minősülő Ferencvárosban csak ennyire voltak képesek, gondoljuk el, mennyire gyengék lehetnek a vidéki megyékben, különösen Kelet-Magyarországon.
A középtávú jövőt illetően a választási eredmény azt mutatta meg, hogy háromféle alternatíva közül lehet választani. Van az MSZP által képviselt posztkommunista-kapitalista hibrid, van a jelenlegi ellenzék által képviselt polgári-liberális irányzat, s most már végre létezik egy nemzeti alternatíva, amelyet a Jobbik képvisel. A jövő belpolitikáját ez a három alternatíva fogja dominálni.
Magasabb részvételi arány esetén is tudja ezt az arányt produkálni a radikális jobboldal? A két hét múlva esedékes második fordulóra milyen tartalékai vannak a Jobbiknak?
Egy dolog biztos: az urnához járuló választópolgárok 8,5 százaléka a Jobbikot támogatta. Azt azonban nem tudjuk, hogy akik nem szavaztak, valójában miért nem tették: a rossz idő, a hideg, a szmogriadó, esetleg a kiábrándultság miatt. Azt is csak találgatni lehet, hogy ezen választók között mely pártoknak mekkora tartalékai vannak, azonban meg vagyok győződve arról, hogy jelentős azok aránya, akikre a Jobbik számíthat.
Nekünk egyelőre saját magunk és a programunk megismertetésével kell törődnünk. Amennyiben ez sikerül – s jelenleg nagyon így tűnik –, s egyre többen ismernek meg minket, akkor egyre nagyobbak lesznek a tartalékaink is. Azok az emberek, akik elfordultak a politikától könnyebben fogják megtalálni maguknak a Jobbikot, mint a saját korábbi pártjukat.
Minek köszönhető a 8,5 százalékos eredmény? Annak például, hogy a Jobbikon és az MSZP-n kívül mindenki másra rávetült a csalás valamilyen fajta gyanúja, vagy annak, hogy a választók egy része alternatívaként számol a radikális jobboldallal?
Szerintem a választás körüli botrányok a Jobbik szavazótáborát nem növelték. A mi szavazóink igen tudatosak – azt azonban el tudom képzelni, hogy más pártok szavazóit kiábrándította, s így távol tartotta őket az urnáktól. A Jobbik e nélkül a botrány nélkül is ezt az eredményt érte volna el. A mi sikerünknek az elmúlt évek szisztematikus építkezése az alapja. Az emberek egyre kevésbé hiszik el amit mások mondanak rólunk, s egyre többen gondolják azt, hogy igenis szükség van egy nemzeti pártra a magyar parlamentben, vagy akár a magyar kormányban.
Egy elemző szájából lehetett hallani, hogy amíg az SZDSZ-nek az 5 százalék megugrására kell koncentrálnia, addig a Jobbik már a programadásra figyelhet. Hogyan állnak a programadással?
A programadás lázas készülődéssel folyik, terveink szerint március 15-én fogunk az európai parlamenti választásokra előállni a programunkkal. Nagyon komoly meglepetéseket nem kell várni, a mi politikánk kiszámítható politika. Nem kell tartani attól, hogy a Jobbik hirtelen köpönyeget vált, az nem a mi stílusunk.
Mi mindig azt tartjuk szem előtt, hogy mi a magyar nemzet, mi a magyar emberek érdeke, s ennek alapján fogalmazzuk meg a szakmai megoldási javaslatainkat. Olyan szakmai programmal szeretnénk előállni az európai parlamenti választásokra, amely bebizonyítja azt, hogy a nemzeti politika képes alternatívát adni, s van kormányzati, államigazgatási kompetenciája.
Kapcsolódó cikkek:
» John Emese esete a "nácikkal"
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése